You have found yourself in a polish language supplement of victorview.com . If this was not your intention, to redirect to the Gallery page, click here

Weblog

informacje na temat fotografii oraz moje z reguły... uczesane myśli


poniedziałek, 7 września 2009

Cape Chin

Cape Chin
Canon 40D, Canon 70-200 @ 70mm, ISO 100, 105s @ f/11.0
Sześć kilometrów krętej szutrowej drogi dzieli Cape Chin North od ostatniego skrawka asfaltu, jest to East Road łącząca Brinkman's Corners z Lindsay Road 5. Obserwując w lusterku tumany kurzu wzbijane przez samochód zastanawiałem się czy wyprawa w plener zakończy się powodzeniem. Dotychczasowy brak zdjęcia z tej okolicy, pomijając typowe wymówki, jest wynikiem mojego uporu w próbach osiągnięcia czegoś co jest niemożliwe z punktu widzenia praw optyki.
Nie zagłębiając się w szczegóły, była to kombinacja położenia geograficznego, długości ogniskowej obiektywu ( pożądana perspektywa ) i konieczności stosowania filtrów.
Tym razem zrezygnowałem z użycia obiektywu szerokokątnego. Aby uzyskać pejzaż w formie widzianej w dniu dzisiejszym zastosowałem obiektyw o długości ogniskowej 70mm ( odpowiednik 112mm w formacie 35mm ), pozwoliło to na spłaszczenie perspektywy. Neutralny filtr połówkowy ( Lee 0.9 hard ) pomógł w zmniejszeniu zakresu dynamicznego, natomiast filtr polaryzujący ( Sing-Ray LB ) cofnięty 45 stopni z pozycji pełnej polaryzacji ukazał subtelne odcienie odległych chmur. Częściowe spolaryzowanie światła odbitego od powierzchni wody było konieczne aby ukazać strukturę dna, jest to element wspomagający kompozycję. Przysłona f/11.0 jest kombinacją potrzeb głębi ostrości oraz jakości detali. Długi czas naświetlania, 105s, był konieczny do wizualnego wygładzenia powierzchni wody, która w rzeczywistości jest pokryta drobnymi falami. Kadr został naświetlony 26 minut po zachodzie słońca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz