You have found yourself in a polish language supplement of victorview.com . If this was not your intention, to redirect to the Gallery page, click here

Weblog

informacje na temat fotografii oraz moje z reguły... uczesane myśli


niedziela, 2 sierpnia 2009

Workflow (5) – Bridge, Lightroom i Photoshop

Podstawową aplikacją, używaną na tym etapie mojego workflow jest Adobe Photoshop Lightrroom 2. Główny zadaniem tej fazy wywoływania zdjęcia jest dokonanie korekty globalnej, której elementami są:

Import pliku.

Podstawową metodą importu plików do Adobe Photoshop Lightrroom jest technika przeciągnij i upuść (ang. drag & drop), stosowana w Adobe Bridge CS4. Bridge jest używany w moim workflow do organizowania, przeglądania, lokalizowania i wyświetlania zasobów mojego archiwum.

Kadrowanie.

Obszar widzenia wziernika optycznego większości aparatów fotograficznych jest mniejszy od obrazu zapisanego na matrycy cyfrowej. Powoduje to częstą konieczność kadrowania.

Korekta balansu bieli.

Jest to proces kompensacji barw zapisanego obrazu. W odróżnieniu od procesu analogowego w którym błona fotograficzna posiada specyficzny balans bieli, proces cyfrowy umożliwia pełną nad tym kontrolę. Konieczność tej korekty jest uważana bardzo często za niedoskonałość procesu cyfrowego.

Wstępna korekta kontrastu.

Jest ona przeprowadzona przy użyciu krzywej tonalnej (tone curve), która pozwala na bardzo precyzyjną kontrolę kontrastu globalnego. Konieczność tego etapu jest spowodowana liniową charakterystyką kontrastu pliku ROW. Kontrast liniowy można zinterpretować jako brak kontrastu.

Eksport.

Niedoskonałość funkcji wyostrzania w Adobe Photoshop Lightroom powoduje konieczność eksportu częściowo wywołanego pliku do Adobe Photoshop CS4.

Wstępna korekta ostrości.

Wstępna, globalna korekta ostrości jest dokonywana za pomocą wtyczki Pixel Genius Photo Kit Sharpener. Jednym z podstawowych powodów konieczności stosowania wyostrzenia w ciemni cyfrowej jest stosowany w cyfrowych aparatach fotograficznych filtr antyaliasing.

Powyższe etapy korekty globalnej mogą być przeprowadzone w module Camera RAW Adobe Photoshop CS4, bez konieczności eksportu – importu plików. Przyczyny praktyczne, oraz algorytm Adobe Photoshop Lightroom są powodem, dla którego jest on używany w moim workflow

    c.d.n.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz