You have found yourself in a polish language supplement of victorview.com . If this was not your intention, to redirect to the Gallery page, click here

Weblog

informacje na temat fotografii oraz moje z reguły... uczesane myśli


niedziela, 16 maja 2010

Nowy pejzaż i parę słów na temat wyostrzania.


Myles Bay
Canon 40D, Sigma 10-20 @ 12mm, ISO 100, 20.0s @ f/11.0

W dniu dzisiejszym następny pejzaż z okolicy Zatoki Myles na Półwyspie Bruce i przy okazji parę słów na temat wyostrzania zdjęć na potrzeby internetu.
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że wyostrzanie obrazu zapisanego przez matrycę cyfrową jest konieczne. Jest to podyktowane techniczną stroną procesu który kieruje jego zapisem i dekodowaniem danych w celu uzyskania obrazu na ekranie monitora.
Wyostrzanie jest zawsze ostatnim elementem workflow przed zapisaniem pliku w formacie JPEG. Operacja ta jest poprzedzona zmianą przestrzeni koloru na sRGB oraz zmianą wymiaru zdjęcia zależnie od potrzeb. W przeważającej większości zdjęcia na potrzeby internet nie powinny być większe aniżeli 750 pikseli o rozdzielczości nie większej aniżeli 72 piksele / cal. Jest to podyktowane wielkością powszechnie stosowanych monitorów oraz potrzebami algorytmów przeglądarek internetowych.
Najprostszym sposobem na uzyskanie pożądanej ostrości jest zastosowanie opcji Photoshope, którą znajdziemy pod Filter – Sharpen – Unsarp Mask. Algorytm tego procesu jest odzwierciedleniem procesu o tej samej nazwie stosowanego w ciemni mokrej.
Dobrym punktem wyjścia w tej metodzie jest zastosowanie następujących ustawień:
Amount – 200 %
Radius – 0.2 pixel
Treshold – 0 levels
Operację z powyższymi ustawieniami przeprowadzamy od jednego do czterech razy w zależności od potrzeb danego kadru.
Jest to bardzo pomocne i zalecane aby poprzez zastosowanie dodatkowej warstwy umożliwić późniejszą korektę oraz możliwości użycia maski pozwalającej na wyostrzanie selektywne.
Zmianę formatu na JPEG dokonujemy wykorzystując opcję którą znajdziemy w Photoshop pod - File – Safe for Web & Devices. Pozwala ona na dużą kontrolę efektu końcowego.
Bardziej szczegółowe informacje na ten temat w niedalekiej przyszłości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz